Najczęstsze mity dotyczące trądziku

Trądzik

Trądzik jest, można by rzec, problemem dnia codziennego. Każdy z nas zapewne miał z nim styczność, chociażby w najmniejszym stopniu. Dziś wielu ludzi, szczególnie w młodym wieku  stara się za wszelką cenę pozbyć tych kłopotliwych i jakże szpecących wygląd krost. W wielu przypadkach wszelkie działania prowadzą do niepowodzenia i rozczarowania. Może właśnie dlatego, że wielu ludzi sugeruje się wypowiedziami na forach internetowych, gdzie zwykle jest znacznie więcej mitów, niż faktów. Warto przytoczyć, chociaż kilka z nich.

Trądzikiem można się zarazić

W różnych źródłach, mówi się, że trądzikiem można się zarazić. To nieprawda! Trądzik nie jest zakaźny i nie jest wynikiem wewnątrzpochodnej infekcji. Tak naprawdę bakterie wywołujące stany zapalne są obecne również we florze bakteryjnej zupełnie zdrowych organizmów. Jedynie wszelkiego typu nieprawidłowości w rogowaceniu ujść mieszków włosowych przyczyniają się do intensywnego rozwoju, a także do aktywności.

Trądzik pojawia się na skutek niewłaściwej diety

W rozmowach młodych i starszych ludzi słyszy się, że trądzik powstaje na skutek niewłaściwej diety. A tymczasem jest to nieprawda. Nieprawidłowa dieta prowadzi jedynie do nasilenia istniejących już zmian trądzikowych, ale na pewno nie przyczynia się do powstawania choroby. Z wielokrotnie przeprowadzonych badań wynikło, że tłuste potrawy, czekolada i ostre dania nasilają dolegliwości związane z trądzikiem, ale takie zmiany zaobserwowano tylko u 10 proc. badanych osób. Na pozostałych dieta w żaden sposób nie zadziałała.

Słońce leczy trądzik

Zdaniem niektórych osób, słońce potrafi leczyć trądzik, ponieważ dezynfekuje skórę. To również nieprawda. Z badań wynika, że u 60 proc. badanych słońce faktycznie doprowadziło do poprawy stanu twarzy obarczonej tym problemem, ale u 20 proc. nie wywołało żadnych zmian, a u kolejnych 20 proc. doprowadziło do zaostrzenia zmian. Słońce po prostu w wyniku opalania się sprawia, że przebarwienia i wszelkie nierówności skóry są mniej widoczne dla oka. To nie oznacza, że całkiem znikły.

Częste mycie twarzy doprowadza do zmniejszenia łojotoku

Niektórym wydaje się, że gdy będą częściej przemywać twarz, to zmniejszą łojotok i co za tym idzie, uchronią swoją piękną skórę przed pryszczami czy trądzikiem. W rzeczywistości tak nie jest. Częste mycie twarzy, na przykład 3-4 razy dziennie doprowadza do przesuszenia i jednocześnie podrażnienia skóry. W ten sposób nie dochodzi do zmniejszenia łojotoku, ale do wzmożonej pracy i wytwarzania go w większych ilościach. Trzeba również podkreślić, że mycie twarzy mydłem jest zabronione. Może prowadzić do podrażnienia skóry. Do tego celu należy stosować różne preparaty, a może nim być żel antybakteryjny, który jest przeznaczony do stosowania przy cerze trądzikowej.

Wyciskanie pryszczy przyspiesza gojenie

Wielu ludzi zauważając jakąkolwiek zmianę trądzikową, zaraz zabiera się za wyciskanie. To błąd! Ta czynność nie przyspiesza gojenia się trądziku, ale powoduje zakażenie bakteriami, co z kolei przyczynia się do wywołania jeszcze większych stanów zapalnych i innych dolegliwości. W ten sposób trądzik goi się znacznie dłużej. Co więcej, mogą pojawić się trwałe blizny, które będzie trudno usunąć.