Dlaczego nie należy wyciskać pryszczy?

Pryszcze

Pryszcze to zmora każdego człowieka. Atakują niespodziewanie zarówno damskie, jak i męskie twarze i to niezależnie od wieku. Zwykle, gdy na twarzy pojawia się pryszcz, pierwsze co przychodzi nam na myśl to wycisnąć go. Trudno powiedzieć skąd wziął się ten zwyczaj i dlaczego tak wielu ludzi ma taki odruch. Jednak jedno jest pewne – nie należy wyciskać pryszczy! Może lepiej sięgnąć po coś skuteczniejszego i wybrać Nonacne? Najpierw należałoby dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Trzeba też koniecznie wspomnieć, dlaczego nie można pozbywać się pryszczy w tak drastyczny sposób.

Skąd biorą się pryszcze?

Wypowiadając się o leczeniu pryszczy warto najpierw wspomnieć, skąd w ogóle się biorą. Otóż za ich powstawanie odpowiadają gruczoły łojowe. Gdy zbyt duża ilość łoju gromadzi się w ujściach mieszków włosów, gdzie znajdują się gruczoły, pojawiają się pryszcze. Czasem nie można nad tym w ogóle zapanować i krosty zaczynają atakować całą twarz. Nawet stosowanie najlepszych domowych metod zwalczania pryszczy nic nie jest w stanie wskórać. Stąd osoby obarczone tym problemem decydują się na wyciskanie ich, co jest niepoprawnym zachowaniem, szczególnie w niektórych sytuacjach.

Do czego prowadzi wyciskanie pryszczy?

Kiedy na twarzy pojawia się pryszcz, najprostszą drogą do usunięcia go jest wyciśnięcie – tak wydaje się wielu ludziom, szczególnie tym w młodym wieku. W rzeczywistości czynność ta najczęściej nie prowadzi do oczekiwanego efektu. Po prostu szansa na pozbycie się całej zawartości i to w zaciszu własnego domu jest niewielka. Zwykle dochodzi do usunięcia tylko części pryszcza, więc w ten sposób co nieco pozostaje jeszcze pod skórą. Problem nie byłby tak duży, gdyby nie fakt, że próbując wycisnąć krostę, na palcach przenosi się bakterie, a te łącząc się z pozostałą zawartością pryszcza, doprowadzają do znacznie gorszego stanu – nawet do poważnych stanów zapalnych. Co więcej, wyciskanie pryszczy powoduje wydobywanie martwych komórek naskórka, a także naruszenie struktury skóry właściwej. Wszystko to prowadzi do pojawiania się kolejnych wyprysków w różnych częściach twarzy. Także wyciskając pryszcze, można jedynie zwiększyć ich ilość, a nie pozbyć się problemu. Należy również wspomnieć, że po wyciśnięciu krosty mogą pojawić się blizny i liczne przebarwienia. Co prawda są na to sposoby, bo można je wyeliminować poprzez stosowanie kwasów AHA, BHA i PHA. Jednak lepiej nie doprowadzać do takiego stanu, niż później martwić się jak pozbyć się tych brzydkich niedoskonałości.

Jeżeli wyciskać pryszcze, to tylko niektóre

Kiedy na środku pryszcza widnieje jasny czubek, można spróbować zastosować tę drastyczną metodę. Jednak należy się za to zabrać tylko wtedy, gdy wyciskanie nie sprawia trudności. Nie można tego robić na siłę. Poza tym i tak trzeba koniecznie dostosować się do kilku zasad. Do najważniejszych należy:

  • umycie rąk i wysuszenie ich,
  • otwarcie porów, do czego najczęściej dochodzi w kontakcie z ciepłą wodą,
  • zdezynfekowanie igły, która posłuży do tego celu,
  • nałożenie produktu antybakteryjnego.

Czasem lepiej nie ryzykować

Samodzielne i w dodatku nieumiejętne wyciskanie pryszczy w większości przypadków, prowadzi do jeszcze większych problemów. Dlatego lepiej stosować specjalne preparaty, niż podejmować tak nieskuteczne działania, mając przy tym nadzieję na jakikolwiek pozytywny efekt. Wśród polecanych preparatów jest produkt o nazwie Nonacne. Jednak to niejedyny preparat wspomagający walkę z trądzikiem, czy jak to się popularnie mówi, z pryszczami. Warto prześledzić popularne rankingi i wybrać najlepszy środek.